100 lat niepodległości

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę odbywały się w gminie Mykanów w dniach 10 i 11 listopada 2018r.  Wcześniej odbyły się w szkołach akademie, konkursy i wieczornice.
W sobotę 10 listopada od godziny 16.00 na hali sportowej w Mykanowie tradycyjnie już nagrodzono uczniów, którzy w roku szkolnym 2016/2017 uzyskali najlepsze wyniki nauczania, byli laureatami konkursów i olimpiad a tym samym promowali  naszą małą ojczyznę. Nagrody wręczyli Wójt Gminy pan Dariusz Pomada i Przewodniczący Rady Gminy Pan Włodzimierz Cichoń. Uroczystość tę uświetniły występy chóru w Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lubojnie i solistów ze studia piosenki, którzy wykonali piosenki patriotyczne.

Po tej uroczystości wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta, która zaprezentowała się w koncercie patriotycznym. Oprócz pięknych utworów wykonanych przez orkiestrę, niektórych z udziałem mażoretek przewidziano wspólne z udziałem publiczności wykonanie  polskich pieśni związanych tematycznie ze Świętem Niepodległości.

 

W dniu 11listopada o godzinie 8.30 na placu przed remizą OSP w Mykanowie  zebrały się pododdziały miejscowych jednostek OSP oraz delegacje  ze szkół. Wymienieni przybyli ze sztandarami. O godzinie 9.00 pochód przy dźwiękach  marszu orkiestry wyruszył  na Gminny Skwer. Tam uczniowie: Wiktoria Sikora i Mikołaj Rygał przypomnieli zebranym wycinek historii – lata poprzedzające odzyskanie niepodległości przez Polskę i walkę o zwycięstwo. Przedstawiciele władz gminnych i powiatowych dokonali posadzenia Dębu Niepodległości i odsłonięcia  pamiątkowej tablicy na której motto „Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo” stanowi doskonałe i zawsze aktualne przesłanie. Następnie w  kościele  p.w. św. Leonarda  Opata została odprawiona  Masza Święta w intencji wolnej ojczyzny a po jej zakończeniu złożono kwiaty i zapalono znicze przy budynku Urzędu Gminy –  pod tablicą pamiątkową z nazwiskami osób poległych za wolność Polski.

 

Data opublikowania: 14:17, 13 listopada 2018

Kategorie: Aktualności